Çilekli Tiramisu

super easy

İlk olarak şerbeti yaparak başla:

Su ve şekeri bir tencereye alıp orta ateşte kaynat, su hafif buharlaşıcak ama kıvamı yoğun olmayacak. 15 dakika kaynattıktan sonra, portakal çiçeği aromasını ekle. Eğer portakal çiçeği bulma ihtimalin varsa şerbetin içine bir avuç çiçeği koyup kaynatabilirsin. Aromayı ekledikten sonra bir tur karıştırıp ocağın altını kapat.

Muhallebisi için:

Sütü ve unu bir tencereye alıp, bir çırpma teliyle kıvamı koyulaşana kadar karıştır(topaklanmaması önemli). Kıvamı yoğunlaştığında içine beyaz çikolatanı ekle. Erimesi için hızlıca karıştır. Eriyince ocağın altını kapat, mascarpone peynirini ekle, tekrar her şey karışana kadar karıştır.

Tek kişilik servis kaselerini al. İlk olarak kedi dilini şerbetine batır, hem yumuşasın hem içine çeksin, kasenin altına yerleştir, üstüne doğradığın çilekler, 1 kepçe muhallebimsi kremandan dök. Buzdolabında soğumasını bekle. Servis etmeden üstüne biraz daha çilek ekle.

Not: İstersen daha büyük kaselerde hazırlayıp kedi dillerini 2 kat çıkabilirsin. O zaman 24 adet kedi dili kullanmakta fayda var.

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
500ml Süt
2dolu yemek kaşığı Un
150-160 gram Beyaz çikolata
250gram Mascarpone peyniri
1su bardağı Su
yarımsu bardağı Şeker
1yemek kaşığı Portakal çiçeği aroması
250gram Çilek
12adet Kedi dili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir