Limon Kremalı Pavlova

super easy

Beze için:

4 yumurta beyazını bir tutam tuzla katı bi kıvam alana kadar çırp. Yumurtalar kar beyaz olunca pudra şekerini 3 seferde eleyerek yumurtalara ekle. Her eklediğinde 10 saniye çırpmak yeterli olur.

Pudra şekeri sonrası iyice katılaşan yumurta beyazına, mısır nişastası, vanilya ve toz şekeri ekle, yumurtaları söndürmeden, iyice karıştığına emin ol.

Son olarak sirkeyi ekleyip bir spatula yardımıyla dıştan içe doğru katlayarak karıştır.

Bütün bunları yapmadan fırınını 180 dereceye getir iyice ısınsın.

Yağlı kağıt serdiğin fırın tepsisine bir pasta tabanı şeklinde bezeyi yay, ortası düz olsun böylelikle krema düzgün durur. Bezeyi fırına koyduktan hemen sonra 125 dereceye getir. Benim bezem tam 98 dakikada pişti. Her fırın farklı kontrol etmekte fayda var.

Limon Kreması için:

4 yumurta beyazı, limon suyu, kabuğu, şeker ve bir tutam tuzu bir kasede 2-3 dakika boyunca çırp.

Kasene üstünde oturabileceği bir tencerede ben marini hazırla.  Burada kasenin altının suya değmemesi önemli. 2-3 dakika boyunca çırptığın sosu ben mariye al ve çırpmaya devam et.

Yaklaşık 10 dakika çırptıktan sonra sosun artık katılaşacak, o zaman ocağın altını kapatabilirsin, ama sosun ben maride kalsın.

Mikseri bırakıp, bir spatula al ve küp küp kestiğin soğuk tereyağını azar azar sosa ekle. Her eklediğinde hızlıca yedir. Bütün tereyağı yedirdiğinde ben mariden al ve sosun direk olarak üstünü streçle ki kaymak tutmasın. Sonra da direk buzdolabında soğuyana kadar beklet.

Her ikisi de soğuyunca birleştirme vakti. Sosu bezenin üstüne, onun üstüne de dilediğin taze meyveler! Ben yaban mersini ve çilek kullandım, ama şeftali de çok yakışır!

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
4 Yumurta beyazı
150gram Pudra şekeri
4çorba kaşığı Toz şeker
1tatlı kaşığı Mısır nişastası
1tatlı kaşığı Sirke
Tuz
4 Yumurta sarısı
3 Limon suyu
1 Rendelenmiş limon kabuğu
yarımsu bardağı Şeker (135g)
85gram Tereyağ
Tuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir