Peynirli Patlıcan veya Parmegiana Melanzane

super easy

İlk olarak patlıcanları alacalı soy, daha sonra eşit halkalar halinde kes ve tuzlu suyun içinde 15-20 dakika acısı çıkana kadar beklet.

O esnada domates sos için domatesleri, sarımsakları, tuz, karabiber, şeker, balzamik sirke ve 4-5 yemek kaşığı zeytinyağı bir mutfak robotuna at. Hepsi bir sos kıvamına gelene kadar çalıştır, daha sonra bir sos tavasına al. Ocağın altını aç, ilk 5 dakika kapağı kapalı daha sonra 15 boyunca kapağı açık bir biçimde pişir. Güzelce çeksin kıvamı yoğunlaşsın.

Suda bekleyen patlıcanları süz ve kurula. Yağlı kağıtla serdiğin bir fırın tepsisine al. Üstüne tuz ve sarımsak tozu serp, her birine gelecek şekilde gelişigüzel zeytinyağı dök. 200 derece fırında kızarana kadar (18-20 dakika) pişir.

Sos ve patlıcanlar hazır olunca her şeyi birleştirme vakti! Fırın kabına ilk olarak biraz domates sos ekle ve patlıcanları diz, üstüne domates sos, rende mozzarella ve Parmesan peyniri tekrar patlıcanlar olacak şekilde tüm malzemeler bitene kadar katlar çık. Benim fırın kabımda bu malzemelerle tam 3 kat oldu. En son katına bolca peynir ekleyip. Tekrar fırına gönder üstü kızarana kadar pişir. Çıkardığında üstüne taze fesleğenler serpip servis edebilirsin!

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
5adet Patlıcan
4adet orta boy Domates
3diş Sarımsak
Zeytinyağı
Tuz Karabiber
1tatlı kaşığı Şeker
1çay kaşığı Toz sarımsak
1kase rende Mozarella
2yemek kaşığı Balzamik sirke
Parmesan peyniri
Zeytinyağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir