Patates Graten

super easy

Öncelikle ben biraz taze biraz normal patates kullandım ama siz ikisinden bir tanesini kullanabilirsiniz. Öncelikle patateslerinin kabuklarını soy ve ince ince dilimle. Eğer evinde patatesleri kesmek için mandolin varsa şahane! Yoksa (benim gibi) bıçakla olabildiğince ince dilimler kes ve nişastalarını salması için suya at, 15-20 dakika beklettikten sonra süz ve temiz bir mutfak havlusu ile kurula.

İç harcı için 2 paket kiri peynirini derin bir kaseye al, bu esnada her bir paketi açarken keşke daha büyük boyu olsa direk paketi açıp içine atsak diye düşünmek serbest! İçine 1 buçuk paket krema, 1 çay kaşığı muska rendesi, toz sarımsak, 4-5 dal taze biberiye ve taze kekik ekle, biraz tuz (patates tuzu sever:) biraz da beyazbiber (yoksa karabiber de olur) ekle. Hepsi akışkan bir kıvam alana kadar çırp.

Fırın kabını önce bir tereyağla, üstüne bir kat patateslerin, peynir karışımı, toz parmesan, patates, peynir karışımı toz parmesan olarak tüm malzemelerin bitene kadar üst üste katlar çık. Eğer kremanın az geleceğini düşünüyorsan hepsini de ekleyebilirsin.

Önceden ısıttığın 185 derecede alt üst fanlı ayarda 35-40 dakika boyunca pişir. Tüm peynir ve krema karışımı sanki pişen kocaman bir peynirli sufleymişcesine fokurdayacak! Fırından alınca, üstüne isteğine göre biraz daha biberiye ve kekik ekleyebilirsin!

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
700gram Patates
200gram Kiri Peynir
1 buçukpaket Krema
Taze kekik
Taze biberiye
2çay kaşığı Sarımsak tozu
Muskat rendesi
Toz parmesan
Beyazbiber veya Karabiber
Tuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir