Limon Kremalı Tart

super easy

Tart hamuru için:

İlk olarak unu, şekeri, ve bir tutam tuzu kaseye alıp söyle bir karıştır, daha sonra tereyağı ekle, parmaklarınla kum gibi bir kıvam alıp her şey iç içe geçene kadar yoğur.

Kum kıvamını görünce buz gibi soğuk suyu ve yumurta sarısını ekle, yoğurmaya devam et hamurun soğuk su sayesinde kendini toparlayacak.

Tart hamurunu artık bir tart kalıbına yayabilirsin, yaydıktan sonra çatalla üstüne delikler açmayı unutma, 180 derecede önceden ısıttığın fırında 15-20 dakika pişir.

Piştiğinde fırından al oda sıcaklığına gelmesini bekle. Bir yandan da bir kaseye beyaz çikolatanı ve hindistancevizi yağını al, mikrodalgada veya benmaride erit.

Soğumuş tart hamurunun üstüne yay ve buzdolabına at.

Limon Kreması için:

4 yumurta sarısı, limon suyu, kabuğu, şeker ve bir tutam tuzu bir kasede 2-3 dakika boyunca çırp.

Kasene üstünde oturabileceği bir tencerede ben marini hazırla.  Burada kasenin altının suya değmemesi önemli. 2-3 dakika boyunca çırptığın sosunu ben mariye al ve çırpmaya devam et. Yaklaşık 10 dakika çırptıktan sonra sosun artık katılaşacak, o zaman ocağın altını kapatabilirsin, ama sosun ben maride kalsın.

Mikseri bırakıp, bir spatula al ve küp küp kestiğin soğuk tereyağını azar azar sosa ekle. Her eklediğinde hızlıca yedir. Bütün tereyağı yedirdiğinde ben mariden al ve sosun direk olarak üstünü streçle ki kaymak tutmasın.

Her şey soğuduğunda limon kremanı tart hamurunun üstüne ekle, yemeden önce 1 gün dolapta beklemesinde fayda var, üstünü meyvelerle dilediğin gibi süsleyebilirsin.

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
250gram Un
1 Yumurta sarısı
3yemek kaşığı Şeker
50ml Su
125gram Tereyağı (oda sıcaklığında küplere bölünmüş)
1tutam Tuz
80gram Beyaz çikolata
2yemek kaşığı Hindistancevizi yağı
4 Yumurta sarısı
3 Limon suyu
1 Rendelenmiş limon kabuğu
Yarımsu bardağı Şeker (135 gram)
85gram Tereyağ
yarımçay kaşığı Tuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir