Kuzu Tandır

super easy

İlk olarak eti güzelce yıkayıp kurulayın derin bir çelik tencereye alıp tüm malzemeyi ekleyip ellerinizle güzelce ovalayarak her yerine geldiğinden emin olun. Etin daha yoğun olan yağlı bölümü tencereye değsin. Ocağı ilk 2 dk yüksek ateş daha sonra en en kısık ateşe getirin. Hatta ateşi tencereye değmeyecek şekilde kısın. Daha sonra 3 saat boyunca pişirin. Kapağı açmanıza gerek yok. Epey suyunu salacak, sonra suyunun bir kısmını çekecek. 3 saatin sonunda tenceredeki suyu bir kepçe yardımıyla alın. Onunla pilav yapacağız. Bir yarım saat daha tencerenin kapağı açık bir şekilde pişirin. Sonra ocağınızı kapatın. Bu işlemi öncede yapıp eti servis edeceğiniz zaman ısıtabilirsiniz.

Pilav için de 1 bardak baldo pirinci önceden ıslatıp, 1 buçuk bardak et suyu ile pişirdim, etimin suyu oldukça yağlı olduğundan başka bir yağ ekleme. Hatta tuz da ekleme. Tüm suyu çektikten sonra temiz bir mutfak bezi ile 20 dakika boyunca demlemeye bırak.

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
1 Kuzu ön kol (2-3 kişiye) +2 kuzu incik (5-6 kişiye) kemikleri temizlenmiş (kasabınız kemikleri temizlemeyelim çıkar pişince derse o kasaptan et almayınız 😅)
2 Limon suyu
1tatlı kaşığı Kekik
4çay kaşığı Tuz ekledim ama ağız tadınıza göre yapabilirsiniz (bu ölçü 1 kol +2 incik için)
Her yerine gelecek kadar iyi kalite zeytinyağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir