İç pilav

Öncelikle pirinci, çiğ bademi ve kuş üzümünü sıcak suda, su soğuyana kadar beklet. Pirinçlerini bir süzgüden geçir ve uzun uzun soğuk suyla yıka, nişastası güzelce çıksın. Ç

iğ bademlerinin kabuğunu soy, kuş üzümlerini süz.

Bir pilav tenceresine tereyağı ekle, biraz eriyince içine soğanları at, pembeleşene kadar kavur, ardından, fıstık ve bademleri ekle birlikle kavurmaya devam et.

Ardından pirinçlerini, baharatları (yenibahar, tarçın, tuz, karabiber) ve kuş üzümünü ekleyip uzun uzun, güzelce kokular çıkana kadar kavur (yaklaşık 10 dakika).

Ben aslında pilavın su ölçüsünü göz kararı yapıyorum. Pirinçlerin üstünü 1 parmak geçecek kadar su koyarak. Ama ölçü vermem gerekirse 1 bardak pirinç için 1 buçuk bardak su. Bu su tavuk, et veya normal su olabilir. Ben Mia mesa kemik suyumu kaynar su ile açıp kullandım, 1 bardak pirinç için 2 bardak artı çeyrek bardak ekledim.

Su kaynamaya başlayınca ocağın altını kıs ve tencerenin kapağını kapat. Pilav yaparken tencerenin kapağını asla açmamak gerek, pilav tencereleri cam kapaklı olduklarından, kulplarından tutup salladığında hiç bir şey haraket etmiyorsa pilavın olmuş demektir (yaklaşık 15 dakikada pilavın pişer) O zaman altını kapat,

Hızlıca temiz bir mutfak havlusu veya kağıtla havlu koyup kapağı tekrar kapat. Bu sefer 20 dakika kapağı hiç açmadan demle. Bütün bu etaplara uyarsan tane tane mis gibi bir pilavın olacak.

Not: Ben süslemek için üstüne en son nar taneleri serptim. Hem yılbaşına uygun hem de çok güzel bir lezzet katıyor! İster hindi, ister tavuk, ister tandır ister, tek başına!

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
1 buçukbardak Pirinç baldo
90gram Tereyağı (yaklaşık 4-5 yemek kaşığı)
1adet Soğan (yemeklik)
95gram Çiğ badem
20gram Çam fıstığı
1tatlı kaşığı Yenibahar
1tatlı kaşığı Şeker
1çay kaşığı Tarçın
Tuz Karabiber
40gram Kuş üzümü
2 + 1/4 kemik suyu ve su karışık. İsterseniz et suyu veya tavuk suyu da olur.
Üstünü süslemek için nar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir