Domatesli Galette

super easy

İlk olarak mikserin içine un tuzu koyup karışması için biraz çevir, ardından ufak parçalara böldüğün çok soğuk tereyağı miksere ekle ve kum gibi bir kıvam alana kadar ufak ufak mikseri çalıştır.

Kıvamı un ufak olan hamurun içine bir kaç seferde 5 yemek kaşığı buz gibi soğuk suyu ekle (buzlu su veya difrizden çıkarılmış daha donmamış) Hamur kıvamı alınca mikserin içinden bir süreç filme aktar buzdolabında en az iki saat beklet (hızlandırmak için süreci 1 saat difriz de olur:) ) 

Bu esnada peynir karışımı için labne ve 1 buçuk büyük kare süzme peyniri (veya tercih ettiğin herhangi bir yumuşak peynir) karıştır, içine dilediğin kadar taze baharatları ekle. Ben naneyi daha bol koydum çok yakışıyor! Karabiber ve sarımsak tozunu ekle, çatal yardımıyla iyice karışıp bir krema kıvamına getir. 

Domatesleri de orta kalınlıklta kesip bir kağıt havluya diz fazla suyu gitsin, üstlerine biraz tuz biraz şeker ekle.

Soğuyan hamurunu dolaptan çıkar unladığın yağlı kağıdın üstünde aç böylelikle fırına vermek daha kolay olur. Kenarlarını düzgün olması için bıçak yardımıyla kesip hamuruna ekleyebilirsin. 

Hamurun ortasına peynir karışımını yay üstüne de domatesleri ekle. Domatesler ufalacağı için bolca üst üste koyabilirsin.

Hamuru kenarlarından katla, fazlalıkları yine kesebilirsin, daha güzel gözükmesi için kenarlarına 1 yumurta sarısı sür. Önceden ısıtılmış fırında 180 derecede alt üst fanlı ayarda 40 dakika kadar pişmesi benim fırınım için ideal, yine de kontrol edip kenarları güzel renk alana kadar bırakabilirsin.

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
215gr Tam buğday unu (2 yemek kaşığı kadarını beyaz un kullandım)
145gr Soğuk tereyağı
1çk Tuz
5 - 6 yk Buz gibi soğuk su
1paket Labne
1 buçukparça Süzme peynir
Taze kekik
Taze biberiye
Taze nane
1çk Sarımsak tozu
Karabiber
Üstü için 3 orta boy yaz domatesi
1 Yumurta sarısı
Tuz Şeker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir