Chili Con Carne

super easy

.

İlk olarak tencerenin içine yağı al, biraz kızdır, içine soğan ve sarımsakları yolla, hafif saydamlaşana kadar kavur.

Ardından içine kıymayı at, kaşığının tersiyle veya bir çatalla ezerek kavur, olabildiğince minik parçalar halinde ayrılmaları mühim. Kıyman kavrulup suyunu salınca 1 tatlı kaşığı biber salçası ekle, karıştır, içine bütün baharatlarını tuzunu karabiberini, Meksika biberini ekle karıştır. Ardından kemik suyu, domates, ve çikolatayı ekle, karıştır. Tencerenin kapağını kapat.

Önceden ısıttığın 250 derecelik fırında 40 dakika boyunca pişir. Sürenin sonunda fırında al, içine rendelediğin çedar peynirini ve Meksika fasülyelerini ekle. Eğer konserve Meksika fasülyesi kullanıyorsan güzelce süzüp yıka.

Chilini biraz daha ocağın üstüne alıp güzelce karıştır. Peynirler erisin Meksika fasulyeleri karışıma dağılsın. İster tek, ister tortilla ekmeğine sarıp, istersen de pilavla servis et!

Not: Ben bu tarifi döküm tencerede yaptım, yoksa çelik tencerede yapabilirsin. Fırına attığın bölümü ocakta devam ettirebilirsin

Puan

Malzemeler:

Porsiyon Ayarla
500gram Kıyma
1 Soğan (yemeklik doğranmış)
4 - 5diş Sarımsak
4adet Meksika biberi
yarımkase Rendelenmiş cheddar peyniri
50gr Bitter çikolata
yarımsu bardağı Kemik suyu
50cl Rende domates veya yazlık şişe domates
1 buçuktatlı kaşığı Kimyon
1tatlı kaşığı Paprika
1tatlı kaşığı Biber salçası
1çay kaşığı Tütsülenmiş paprika
2çay kaşığı Pul biber
1çay kaşığı Tarçın
Haşlanmış Meksika fasülyesi (400 grlık konserveden 2 paket kullanabilirsiniz) kendiniz haşlamak isterseniz de 400 gr haşlayabilirsiniz.
2yemek kaşığı Zeytinyağı
Tuz Karabiber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir